Jedovatí sumýši a ježovky
Moře poskytuje především místním, ale zvláště turistům spoustu vodní sportovních aktivit. Namátkou lze jmenovat například jízdu na motorovém člunu či vodním skútrů. Dá se tu samozřejmě provozovat jachting, surfing, rafting, kitesurfing, wakeboarding a windsurfing. Lidé si tu mohou skočit do vody z útesů. Naskýtá se jim také možnost plnými doušky si vychutnat plávání v moři.
Dovolená u moře s jedovatými mořskými živočichy
Je zde prakticky místo i na šnorchlování s potřebnou výstrojí. Jde přitom o nejdostupnější verzi potápění. Může se do této aktivity pustit kdokoliv, kdo kromě lelkování na plážích chce zažít něco neobyčejného. Co k tomu lidé potřebují? Jsou to jenom tři věci a to maska, ploutve a šnorchl. Tyto nutnosti si mohou přivést z domu anebo se dají zkrátka vypůjčit. V daných lokalitách u moře se realizují také kurzy šnorchlování. Vedle toho si lze odzkoušet také freediving. Tato krásná sportovní aktivita je však jenom pro někoho, kdo se zajímá delší dobu o potápění. Ale vyzkoušet ji může vlastně kterýkoliv člověk, jenž hledá jak relaxaci a absolutní uvolnění, tak i patřičnou dávku zábavy. Pro tento případ sportu je nutné mít speciální výstroj (masku, ploutve a neopren). V neposlední řadě lze také uvést klasické potápění, díky kterému se lidem rozšíří obzory o mořském životě. V jednotlivých úsecích se dají spatřit zajímavé malebné korálové útesy porostlé zdejší mořskou vegetací. V některých částech lze si prohlédnout rozmanité jeskyně a prohloubeniny, výjimkou nejsou ani potopené trosky. Prohlídka mořského dna nemusí mít vždy dobrý konec. V tomto mořské prostředí se pohybuje značné množství živočichů, s nichž někteří jsou velmi nebezpeční. Jde o sumýše a ježovky.
Sumýši
Sumýši jsou mořská stvoření z třídy ostnokožců, pro něž je charakteristické válcovitý a protáhlý tvar těla. Tito tvorové nemají pevnou schránku a odtud pramení onen název „mořské okurky“. Sumýši se vyznačují speciálně vyvinutým dýchacím systémem. Kolem vstupní trávící soustavy mají četná chapadla. Ty se dále mohou klidně větvit. Jejich trávící systém je specifický. Tyto živočichové dokážou důmyslně filtrovat mořský sediment, z něj získávají vhodnou organickou potravu. Doposud se podařilo objevit přes jedenáct set druhů. Někteří měří tři centimetry, jiní dosahují až jeden meter. Vycítí-li sumýši nebezpečí, pak začnu vystřikovat z poslední části trávícího systému lepivý sekret. Tyto vlákenka se ovinují různě kolem oběti a tím také odvádí svoji pozornost. Dotyčný živočich je zaměstnán a vypuštěná vlákenka sumýše začínají rychle tvrdnout. Některé druhy umějí i zabíjet. Mají k tomu uzpůsoben jedový aparát. Takovému typu jedu se říká holothurin. Tento toxin je pro řadu rybek smrtelný, lidé se ho obávat ale nemusí. Toxin však může způsobovat zdravotní obtíže, pokud se dostane do kontaktu se sliznicí. Tito tvorečkové dokážou v jistých situacích ze sebe vypudit i samotné vnitřní orgány. Ty jim pak postupně dorostou. Jedním takovým zástupcem je i sumýš Forskalův, který žijí v hloubce sto metrů pod hladinou. Ten se plazí po mořském dně.
Ježovky
Jedná se také o mořského živočicha z kmene ostnokožců, který se vyznačuje subtilními ostny. Ty mají dutou formu. Při opravdu jemném kontaktu se velmi rychle tato část zlomí. Ostny jsou opatřeny zpětnými unikátními háčky, a proto se z rány špatně vytahují. Lidé by se měli mít zvláště na pozoru před ježovkou žahavou. Jedové ostny navozují intenzivnější palčivou bolest. Člověk má nejen žaludek na vodě, ale i pocit na zvracení. Navíc jej může potkat šokový stav. Vzácnosti není ani propuknutí psychózy.
Ostražitost je také na místě před ježovkou diadémovou. O tomto živočichu je známo, že má třiceti centimetrové ostny. Ty jsou duté a velmi lehce se zabodnou do kůže. V těle oběti vznikají záněty bolestivější povahy. Zasažená oblast se stává na určitou dobu necitlivá.