Jedovaté sasanky
Turisté berou každoročně útokem věhlasné destinace s nádhernými plážemi a blankytně modrým mořem, do kterých se přijíždějí hlavně zrekreovat, zbavit se všedního stresu a nabrat nové síly do dalšího života. Během těchto dnů mají možnost zažít velkou spoustu neobyčejných zážitků. Kromě polehávání na lehátku, užívání si naplno plného hotelového servisu a poznávání pulzujícího letoviska se zajímavými památkami a tamějšími přírodními zajímavosti se tito lidé vydávají prozkoumávat podmořský svět. Ten však je velmi zrádný.
V mořských vodách na ně může čekat velké množství nástrah v podobě roztodivných stvoření, na které by měli být přinejmenším do určité míry připraveni. Jedině tak se jim podaří zvládnout snadno krizovou situaci, lehce pak nepropadnou zděšení či panickému strachu.
Neviditelné nebezpečí v podobě otravy číhající pod mořskou hladinou
Mnohdy i nepatrný kontakt s tímto mořským tvorem může člověku znepříjemnit život. To se kupříkladu týká sasanek. Tato úžasná stvoření z třídy korálnatců způsobují povětšinou zranění menšího rozsahu. Jejich domovinou jsou unikátní korálové útesy. Svým vzezřením spíše připomínají zdánlivě překrásné květy, které se jedinečně pohupují v mírnějším vodním proudu. Sasanky se udržují většinou na jednom stanovišti, ale mají tu schopnost se pomalu posunovat po mořském dně. Nedělám jim vůbec problém přežívat v koloniích či jednotlivě. Zpravidla se živí menšími rybkami, i když s jedním takovým druhem žijí v naprosté symbiose. Jde o populární rybku, která má přezdívku mořský klaun. Tohoto tvorečka zná mnoho lidí také pod názvem klaun očkatý, jenž pečuje o sasanky tím, že kolem nich rozviřuje vodu. Touto svou aktivitou dokáže obohatit okolní prostředí o kyslík. Zato sasanky se odvděčují této rybce přirozenou ochranou před potenciálními predátory.
Sasanky jsou druhy živočichů, již se vyznačují jednouchou stavbou těla. Mimo to disponují speciálními žahavými buňkami s neurotoxinem. Těmi jsou posety chapadla sasanek. Tyto buňky ve svém nitru skrývají drobné mikroskopické útvary. Ty čekají na ideální příležitost, aby se zaktivovaly. Tím pádem vystřelily na oběť lepkavá vlákenka, jež způsobí bolestivé požahnutí. Dané místo obvykle zčervená.
Ožehnutí mořskou sasankou
Pokud se v mořské vodě někdy člověk neúmyslně střetne s mořskou sasankou, pak se určitě nevyhne rozsáhlejším reakcím na kůži. Ať už jde o jakýkoliv projev, naskýtá se jednoduché řešení. To spočívá v naprosto triviálním poskytnutí první pomoci. Zasažené místo se proudem moči zneutralizuje a posléze se využije k očištění horká voda. V rámci svých možnosti lze použít také vinný ocet, jenž se zkrátka vyznačuje bakteriálními účinky. Ten mají vždy po ruce osoby vykonávající dozor na pláži. Poté se většinou aplikuje speciálně chladivý gel. Tento volně prodejný lék obsahuje antihistaminikum. Od bolesti si mohou lidé ulevit také různými mastičkami. Výtečně prý funguje levandulový éterický olej. V případě že se rána zanítí či špatně se hojí, je dobré se obrátit na odbornou lékařskou pomoc.
Do mořské vody by si lidé měli pořídit správnou obuv, která je bude chránit před požahnutím, kameny či ostřejšími předměty. Tento účel výborně splní neoprenové modely s odlehčenou podrážkou. Ty se prodávají v mnoha stylových designech.
Druhy mořských sasanek
Do kategorie těchto mořských živočichů spadá sasanka podivná, o které je známo, že má silně žihavá chapadla. Její tělíčko nápaditě připomíná stopku. Jde o noční stvoření, jež má v tuto dobu plně rozvinutá chapadla. Ty mohou dosahovat délky přes devadesát centimetrů. Během dne je tato část těla tradičně stočená. Tomuto druhu sasanky se daří ve vodách Středozemního moře, kde žije také sasanka hnědá. Tento živočich má až několika centimetrová žlutá chapadla s konečky fialově zbarvenými. Do povědomí se dostal díky velmi nízké úrovni žáhnutí. U citlivějších jedinců může vyvolávat sporadické podráždění kůže.
Slabší jedový účinek má také sasanka cizopasná, které vyhovuje koexistence s korýšem. Ten ji přenáší z místa na místo, a zato ona ho chrání před jistými mořskými živočichy. Sasanka měří deset centimetrů a vyznačuje se až několika stovkami chapadel. Jde o mořského obyvatele východního Pacifiku a Středozemního moře.
Dalším druhem je sasanka měnivá, jež se dá běžně spatřit ve Středozemním moři. Tento mléčně průhledný tvor s jemně síťovanými hnědšími chapadly dosahuje velikosti kolem sedmnácti centimetrů. Sasanka nezpůsobuje požahnutí, jenom se pyšní jistou formou lepivosti.
Dalším zástupcem je sasanka koňská, která preferuje evropské mořské vody skalnatého pobřeží. Tento druh s červeným probarvením má pouze šest centimetrů a disponuje větší koncentrací slizu. Jeho válcovité tělíčko krásně doplňuje spousta žahavých ramen.
Jenom tak pro zajímavost v mořích žije také sasanka plášťová, karafiát mořský, sasanka zelená a laločnice prstnatá.