Jak správně pečovat o zuby?
Každý člověk by chtěl mít zdravé a krásné zuby, ale dosáhnout bílého úsměvu je celkem obtížné, a často i nemožné.
Jak tedy správně čistit zuby?
Lidské zuby bez dostatečné péče bohužel dlouho nevydrží. Základem zdravých zubů je jejich správné čištění, které provádíme tahem odshora dolů a zase nahoru. Tyto tahy musí být ale rychlé, abychom jimi odstranili nečistoty a žlutý plak. Velmi vhodné je také používání zubní nitě, která se dostane mezi zuby a odstraní tak zanesené nečistoty.
Základem péče o zuby je čištění vhodným zubním kartáčkem a zubní pastou. Zubní kartáček je vždy lepší volit měkký nebo střední. Jestliže byste používali tvrdý kartáček, abyste silně vyčistili nánosy, tak akorát zraníte dásně, což se projeví jejich krvácením, a tím čištění většinou ukončíte. Měkkým kartáčkem vyčistíte zuby stejně dobře, jenom čištění trvá o něco déle.
Cílem čištění zubů je co možná nejlépe odstranit ze zubů zbytky jídla a především plaku, ale přitom nepoškodit vlastní zuby a dásně.
- Začněte tedy čistit na jedné straně zubního oblouku, a na druhé skončete. Postupujte zub po zubu a žádný nevynechejte.
- Nejdříve čistěte žvýkací plošky zadních zubů. Zde je účinný jakýkoliv pohyb kartáčkem, především ve směru rýh mezi hrbolky, tedy do kříže.
- Poté si vyčistěte obtížné oblasti, což sou vnitřní strany zubů, které směřují k patru a jazyku. Zde se doporučuje malý krouživý pohyb kartáčkem na každém zubu zvlášť. A protože jsou zuby oválné, je potřeba také kartáček naklánět tak, aby zaoblení zubu kopíroval.
- Na konec čištění si nechte ty zubní plošky, které potřebují lehkou ruku a správný směr kartáčku. Jedná se o ty plochy předních zubů, které jsou vidět při úsměvu. Správný pohyb kartáčku je u nich směrem od dásně k zubu. U dolních zubů tedy odspodu nahoru a u horních zubů shora dolů.
Když už budete mít zuby důkladně vyčištěné kartáčkem a pastou, je nutné ještě dočistit mezizubní prostory. Podle jejich velikosti si vyberte správnou pomůcku, buď zubní nit, nebo mezizubní kartáček
Délka a pravidelnost čištění zubů
Také délka a pravidelnost čištění zubů je důležitá. Zuby se musí čistit opravdu pravidelně a nevynechat ani den. Častou chybou je krátké čištění zubů, protože zuby se musí čistit alespoň 4 minuty, aby se odstranil plak způsobující kazy a žloutnutí zubů. Zuby by se měly čistit po každém sladkém nebo na zuby se lepícím jídle. Ale pozor! S čištěním to ale zase nesmíte přehánět, neboť příliš časté čištění zubů narušuje dásně a odhaluje krčky zubů
Péče o dásně
Stejně důležité jako zdravé zuby jsou i zdravé dásně. Dásně totiž zakrývají krčky zubů, které jsou velice citlivé. Při čištění zubů nesmíte tedy moc tlačit, abyste dásně nijak nepoškodili. Po vyčištění zubů je vhodné vypláchnout ústa ústní vodou, která obsahuje látky podporující regeneraci dásní.
Jak často a jak dlouho správně čistit zuby?
Nejčastěji se doporučuje čistit zuby 2x denně, a sice ráno po snídani a večer po posledním jídle.
Ráno jistě nemáte na čištění moc času, ale je třeba odstranit z úst zbytky potravy po snídani, a tím navodit pocit čistoty a svěží dech. Proto stačí použít kartáček a zubní pastu a snažit se zuby čistit alespoň 2 minuty.
Zato večerní čištění byste měli provádět mnohem důkladněji. Zuby jste totiž používali celý den, v mezizubních prostorách jsou zbytky jídla, a tak se bakteriím v ústech velmi daří. V noci se navíc snižuje produkce slin, které zuby chrání a potlačují bakterie. Během spánku se tedy bakterie mohou velmi rozmnožit. Z tohoto důvodu je tedy velmi důležité čistit zuby opravdu důkladně a to alespoň 5 minut. Nejprve zubním kartáčkem a pastou a poté ještě zubní nití nebo mezizubním kartáčkem.
Nakonec použijte ústní vodu, která posilní vaše zuby fluoridovými ionty, nebo vaše ústa vydezinfikuje.
Autor: Lenka Klabochová