Jak správně měřit podkožní tuk?

Když chceme zhubnout, často se vážíme a kontrolujeme, abychom věděli, jaký jsme udělali pokrok a kolik nám ještě zbývá shodit kilo do naší vysněné hmotnosti. Málokdo si ale uvědomuje, že naše hmotnost není pro hubnutí tak důležitá. Mnohem důležitější je procento svalů a procento podkožního tuku, na které se dnes zaměříme.

Měření podkožního tuku
 

Co je podkožní tuk?

Tuky se v našem organismu vyskytují v mnoha podobách. Tuky nás chrání před únikem tepla, jsou energetickou zásobárnou organismu, stavební složkou buněk nebo také umožňují vstřebávání vitamínů. Tuk v těle můžeme rozdělit podle toho, kde se nachází.

Útrobní tuk, který je mimo jiné uvnitř břišní dutiny, chrání naše orgány. Primární funkcí podkožního tuku je naopak tepelná izolace a zásobárna energie. Oba tyto tuky jsou pro naše tělo prospěšné do určité míry. Nadměrné množství podkožního, ale i útrobního tuku, je pro naše tělo nebezpečné.

Podkožní tuk se nachází po celém těle a nemůžeme říct, že by byl automaticky špatný. Každý člověk má nějaký podkožní tuk. Pokud ho ale máme hodně, můžeme mluvit o nadváze či obezitě. Podkožní tuk je tedy vrstva tuku pokrývající celé naše tělo. Nejvíce ho najdeme zpravidla v oblasti břicha, stehen a hýždí.

Proč měřit podkožní tuk?

Jak už jsme si řekli, při hubnutí nejde tak o naši celkovou váhu, jako o to, kolik máme v těle tuku. Proto je důležité ho změřit. Různými metodami se dostaneme k číslu, které vyjadřuje procento tuku v našem těle. Na tomto čísle, pokud ho sledujeme pravidelně, můžeme krásně vidět náš pokrok nejen ve cvičení, ale i ve změně jídelníčku. Naše celková váha představuje váhu nejen tuku, ale i svalů, kostí a všeho v našem těle. Proto, když se vážíme, nezjistíme, kolik jsme ztratili tuku a třeba nabrali svalů. Jediné číslo, které na nás vyskočí je naše váha, které se při cvičení může úplně jednoduše navyšovat díky příbytku svalů.

Jak měřit podkožní tuk?

Podkožní tuk můžeme měřit různými metodami. Asi nejznámější je metoda měření pomocí chytrých vah a podobných přístrojů. Další z možností je kaliperační měření, které je přesnější a také levnější. Důležité je si výsledky zaznamenávat pro pozdější porovnání. Díky měření podkožního tuku totiž můžeme vidět přesné výsledky hubnutí.

Měření pomocí chytrých vah

Ať už si chytrou váhu pořídíte, nebo se necháte změřit na odborném pracovišti, postup je stejný. Všechny přístroje fungují na principu rozdílného šíření elektrických výbojů v různých částech těla. Nemusíte se bát, jde o nízký elektrický proud, který ani nepocítíte. Na základě toho, jak se tělem šíří, váhy vypočítají procento tuku v těle a další výsledky.

Nevýhodou této metody je nepřesnost na základě stavu vašeho těla. Měření na základě odporu těla je ovlivněno pitím, jídlem, fyzickou aktivitou a mnoho dalšími faktory. Je sice pohodlné, stačí si stoupnout na váhu a máte výsledky, ale také není nejlevnější. Pořizovací cena vah bývá často vysoká a chodit se pravidelně nechat změřit také není levná záležitost.

Měření pomocí kaliperačních kleští

Kaliper neboli kaliperační kleště jsou pro měření podkožního tuku skvělou pomůckou. Na rozdíl od chytrých vah se jejich cena pohybuje okolo 250 Kč a měření je mnohem přesnější.

Pomocí kaliper změříte vrstvu podkožního tuku na přední a zadní straně paže, na zádech a na břiše a pomocí online kalkulačky zjistíte procento podkožního tuku v těle.

Nevýhodou kaliperačních kleští je snad jen delší měření oproti chytrým vahám. Kaliperační kleště jsou ale velmi přesné. V případě že měření neprovádíte úplně správně to také nevadí. Pokud měříte pokaždé stejně, výsledky a pokrok uvidíte. Pokud si ale kaliper zakoupíte, dostanete k němu i podrobný návod, jak správně měřit. Naučíte se tak kaliperační kleště ovládat a měřit přesně a správně.

Pokud jste se rozhodli hubnout, doporučujeme místo každodenního vážení si raději pořídit kaliper a jednou týdně si změřit procento podkožního tuku. Uvidíte tak přesné výsledky hubnutí neovlivněné třeba sklenicí vody, kterou jste právě vypili.


Mohlo by vás také zajímat