Jak se pozná rakovina tlustého střeva
Už se vám někdy stalo, že jste měli po stolici na toaletním papíře krev? Stává se vám to často? Je vám více než 18 let? Právě vy byste neměli podceňovat krev ve stolici a okamžitě si zajít k obvodnímu lékaři.
Fakta a historie
Jestliže máte jakékoliv podezření, že s vaším zažívacím traktem není z dlouhodobého hlediska něco v pořádku, určitě běžte ke svému obvodnímu lékaři! Nepodceňujte onemocnění střev, rakovina tlustého střeva je třetí nejčastější rakovina u mužů a čtvrtá u žen na světě. Česká republika bohužel zastupuje první místo ve výskytu rakoviny tlustého střeva v Evropě. Každých 20 minut zemře v České republice jeden člověk na onkologické onemocnění! Z dlouhodobého hlediska počet pacientů s rakovinou tlustého střeva neustále roste. Každých 8 minut přibude nový onkologický pacient! Rakovina tlustého střeva je datována až do 17. století, nositelé zmutovaného genu po předcích jsou náchylnější na propuknutí nemoci a to již od 20. věku.
Příčiny a příznaky
Jednou z nejčastějších chyb, které poté vedou k rakovině tlustého střeva, je špatná životospráva a nezdravý jídelníček. Tento bod můžete v pohodě odbourat, a zajistit si tak bezproblémové žití bez rakoviny. To, že se nyní cítíte v pořádku a jíte nezdravé, mastné a tučné jídlo neznamená, že za několik let nebudete bojovat s rakovinou. Myslete na svou budoucnost a začněte ještě dnes bojovat o své přežití. Můžete tento článek brát jako každodenní promlouvání do duše, které slyšíte stále, ti chytřejší se ovšem zamyslí a nebudou si myslet, že se to jich rozhodně nemůže týkat.
Jaké jsou tedy příznaky rakoviny tlustého střeva? Jak už bylo zmíněno výše, je to především krev ve stolici a hlavně na toaletním papíře. Časté střídání průjmu a zácpy, celkový úbytek váhy a únava. Bolestivé křeče v břiše, bolest v konečníku, nedokonalé vyprázdnění, pocit neustálé plnosti. Říkáte si, že tyto příznaky máte často? A to jste ještě nikde nebyli? Vyšetření obvodním lékařem netrvá déle než 15 minut a už po těchto minutách můžete zjistit zda váš strach byl oprávněný.
Vyšetření u lékaře
Váš obvodní lékař se vás zeptá na všechny vše obtíže, kdy vás problémy nejvíce trápí, jak často se opakují a kdy začaly. Poté zaujmete polohu na všech čtyřech a lékař vám digitálně vyšetří konečník, vyšetření netrvá déle než 2 minuty. Pokud se lékaři nebude něco zdát, pošle vás na kolonoskopii. Počítejte s tím, že vám lékař může odebrat krev a také biologický vzorek z konečníku.
Kolonoskopie – vyšetření, které vám může změnit život, je velice důležité pro diagnostiku rakoviny tlustého střeva. Vyšetření trvá kolem 20 minut a vy budete v plném vědomí, můžete se lékaře ptát na cokoliv. Poloha při vyšetření je na boku s pokrčenými končetinami. Týden před kolonoskopií nebudete jíst žádné luštěniny, potraviny obsahující slupky nebo potraviny se semínky. 3 dny před vyšetřením začnete jíst dobře stravitelné potraviny (těstoviny, rýži, brambory, jogurty, kuřecí maso). Den před vyšetřením vás čeká lehký oběd a poté už jen pití tekutiny, kterou vám obvodní lékař předepíše. Jedná se o vypití 4 litrů tekutiny, která vás dokonale pročistí a lékaři umožní bezproblémové vyšetření. Léky, které dlouhodobě užíváte byste si měli normálně vzít, tak jak jste zvyklý. Raději se ovšem poraďte s obvodním lékařem. V den vyšetření přijdete na ambulanci gastroenterologie, kde vám budou vyšetření provádět, budete mít sebou výsledky krevních testů, které nebudou starší 14 dní! Po ulehnutí do správné polohy vám bude aplikována injekce na zklidnění a proti bolesti. Lékař, který vám provádí vyšetření vám vše během výkonu vysvětlí a bude vám odpovídat na otázky.
Po vyšetření budete ještě půl hodiny čekat v čekárně, kvůli možným komplikacím a poté budete moct odejít domů. Protože vám byla aplikována injekce na zklidnění, nemůžete celý den řídit vozidlo a bylo by nejlepší, kdyby s vámi někdo přišel a doprovodil vás domů. Pokud vám byly odstraněny polypy, lékař vás informuje o dietě a možných komplikacích. Během doby, kdy budete čekat v čekárně, vám lékař sepíše lékařskou zprávu a tu poté odnesete svému obvodnímu lékaři a ten s vámi zahájí příslušnou léčbu. Při odebírání vzorků ze stěn střeva, bude výsledek během týdne, lékař vám řekne zda máte zavolat nebo výsledek pošlou obvodnímu lékaři.
Nemusí to být rakovina
Nejenom rakovina může podráždit tlusté střevo, může se také jednat o zánět tlustého střeva, hemeroidy, syndrom dráždivého tračníku, Crohnova choroba, Ulcerózní kolitida nebo Divertikulární choroba. Všechny tyto nemoci se vyšetřují stejně jako výše zmiňovaná rakovina. Nepodceňujte ani jednu z těchto nemocí, dojděte si ke svému obvodnímu lékaři a řešte váš problém se zažíváním včas.
Autor: Lucie Kliková DiS.