Jak předcházet psychickým nemocem

Dnešní životní styl je plný stresu. Tlak na nás sílí ze všech stran. V práci i doma. Každý z nás má psychickou odolnost nastavenou trochu jinak. Někdo je odolnější, jiný méně. Roli hraje i genetika, stresové faktory, životospráva.

Hericium-korálovec ježatý

Pravidelná životospráva pomáhá

Velice důležitá je při předcházení psychických nemocí prevence. Především je třeba dodržovat správnou životosprávu: pravidelnou stravu s vhodným nutričním složením a v přiměřeném množství. Samozřejmostí by měl být kvalitní a dostatečně dlouhý spánek.

Nespavost může být varovným příznakem, že vám problémy přerůstají přes hlavu. Dále je důležité být pohybově aktivní a fyzicky pracovat, obojí má vliv nejenom na tělesnou kondici, ale i na psychiku, zvyšuje to sebevědomí.

 

Dobře si zorganizujte čas

Další oblastí je vhodné pracovní prostředí, které je třeba zorganizovat tak, aby bylo co nejpříjemnější a obsahovalo co nejméně stresujících prvků. Neklid a nervozita v práci je znamením, že zde nejste spokojeni. Důležitý je i řád, který poskytuje určitou jistotu. Je podstatné naučit se hospodařit s vlastními silami a časem a dbát na dostatek odpočinku. Chronická únava z přetížení je branou k psychickým potížím.

Nezapomínejte na duševní hygienu

Duševní hygiena v podobě koníčků, setkání s přáteli a rodinou vás chrání před psychickým tlakem. Je třeba si ujasnit, co je pro vás v životě důležité, vypracovat si citové a sociální vazby, které posilují odolnost vůči stresu. Součástí duševní hygieny je i práce na sobě, zvyšování své psychické kondice. Velmi dobré jsou relaxační techniky jako například jóga, nebo autogenní tréninky, které potlačují úzkost a deprese a pomáhají k uvolnění od stresu.

Nehledejte berličky

Zároveň je třeba se vystříhat využívání berliček ke zvládání stresu, jako jsou návykové látky – alkohol, drogy, které bývají spouštěčem psychických nemocí. Správnou volbou, jak podpořit svoji psychiku, jsou přírodní prostředky, které tělu neublíží. Pomoci může například houba lví hříva. Korálovec ježatý, což je její oficiální název, tvoří ostny, jež skutečně připomínají ježka nebo hřívu lva.

Tato houba, latinsky zvaná hericium erinaceus, kladně působí na psychiku člověka.

Zbraň proti degeneraci

Je prokázáno, že hericium pozitivně ovlivňuje kvalitu spánku. To je obzvláště důležité. Glymfatický systém (řečiště mikroskopických skulin v mozku) má v noci ve spánku za úkol rozkládat všechny zplodiny, které za den mozek vyprodukuje. Pokud špatně spíte, k rozkladu dochází jenom v omezené míře a zplodiny se hromadí. Mohou pak nastartovat například Alzheimerovu chorobu, nebo kognitivní poruchy. Zabraňují totiž správnému přenosu signálů mezi neurony. Ukazuje se ale, že hericium erinaceus zlepšuje paměť a lidé, kteří konzumují tuto houbu přímo nebo jako extrakt, se cítí lépe. Houba lví hříva má velký potenciál pro léčbu nervově degenerativních onemocnění.


Mohlo by vás také zajímat