Jak poznat srdeční selhání

Velká spousta lidí se doposud mylně domnívá, že srdeční selhání lze fakticky považovat za infarkt. Prvotní projevy tohoto stavu se spojují spíše s určitým bolestivým jevem odehrávající se na prsou nebo těsně u srdce. Ovšem tento symptom je obvyklý pro srdeční mrtvici neboli infarkt myokardu.

Jak poznat srdeční selhání

Srdeční selhání není infarkt

Tento nepravdivý názor bychom rádi uvedli na správnou míru. Tak například srdečnímu selhání podlehne ročně nespočet lidí. Dle statistik je tato úmrtnost mnohem větší, než je u případů související s rakovinovým onemocněním. Mnoho lidí se o něm skutečně něco dozví v momentu hospitalizace. Většinou se diagnostikuje u pacientů, jež delší dobu se potýkají s dušností. Necítí se dobře a jejich organismus je vyčerpaný. Kromě toho jsou vystaveni otokům, které vznikají v okolí končetin. Ty se však mohou vyskytnout v oblasti břicha a nohou.

Mezi další příznaky patří nechutenství či naopak přejídání. Druhý příznak je těsně spojený s příbytkem tělesné hmotnosti. Člověk navštěvuje často toaletu. Skoro většina lidí ignoruje již zmíněné počáteční příznaky. Ty náhle se objevují a postupně vystupňují na maximální úroveň. Je skoro nemožné v úplných začátcích si dát dvě a dvě do hromady.

Pakliže se tento stav podchytí u pacienta včas, pak ho mohou optimálně lékaři mít pod dozorem. Pokud vše probíhá bez komplikací, pak se člověk dožívá dlouhého věku. Nicméně je tu potřeba upozornit na to, že těmto diagnostikovaným pacientům hrozí velké riziko úmrtí. Tito lidé mohou do šedesáti měsíců snadno podlehnout této formě nemoci. Děje se to zcela běžně. Na místě je proto zvolnění. Pro mnoho lidí je pak práce na zahrádce či na domě jenom velká vzpomínka. Někteří záhy sami pochopí, že už je s přetěžování konec. Jiní si to vyzkouší na vlastní kůži, když se dají do vaření obědu. Nejprve jsou plní elánu, který jim dojde v okamžiku, když jim začnou síly ubývat.

Na srdeční selhání platí striktní režim a nastavená léčba. Tento druh nemoci se rozvíjí u skupiny jedinců dosahující čtyřce a více let. V poslední době byl zaznamenán větší nárůst těchto na první pohled triviálních případů. Toto onemocnění lze v mnoha ohledech shledat za něco, co se ještě nevrylo do paměti lidí.

Jak k srdečnímu selhání skutečně dochází?

Srdce je důležitý a velmi podstatný orgán, o němž se dá prozradit, že pracuje s dokonalou přesností. Cílem této do nejmenších detailů propracované pumpy je cirkulace krve. Ta se rozvání do dalších částí těla. Kromě krve putuje důmyslným oběhovým systémem také živiny a kyslík. Zdravé srdce dokáže udržovat tuto životadárnou aktivitu v rovnováze. Například tento zmíněný stroj organického původu je schopen v určitých momentech dostat ze své maximum. Výdej krve se tak několikanásobně zvýší. Pokud se však objeví srdeční selhání, pak tato zásadní činnost je porušena. Při sebemenším zátěži dochází k negativnímu projevu a tím je nedostatečné prokrvování. Na tento jev reaguje tělo obraným způsobem. Mluví se tu o udržovací fázi krevního oběhu.

Několik základních důvodů srdečního selhání

Srdeční selhání se zkrátka může rozvinout zčistajasna anebo v pozvolném tempu. Může zato porucha srdečního svalu. Ta vzniká z mnoha příčin. Obvyklejším důvodem bývá postižení mající na svědomí buďto nedokrvení části srdečního svalu tzv. ischemická srdeční nemoc anebo skupina onemocnění srdce s různým původem neboli kardiomyopatie. Za dalším zdrojem postižení může stát dědičná predispozice. Samozřejmě mohou tento zdravotní problém vyvolat bakteriální zánětlivé pochody, výjimkou není virová odezva. V komplexní rodině lze uvést také další vážnější příčiny, k těm nejčastějším se řadí neléčná hypertenze. Těžkosti dokážou natropit jak vrozené srdeční vady, tak i skupiny srdečních onemocnění týkající se chlopenních vad.

Obecné příznaky tohoto onemocnění

Existuje hned několik znaků srdečního selhání. Ty se od sebe odlišují dle zasažené části srdce. Obě obtíže jsou doprovázeny poruchou srdečního rytmu. Mimo toho se dostavuje závrať, silnější tlukot srdce, motolice, nepříjemný až svírající pocit na hrudi.

Některé případy souvisí se špatnou funkcí pravé srdeční komory. Ta se převážně projevuje otoky u kotníků. Člověk najednou začíná nabírat tělesnou hmotnost. Dalším příznakem jsou trávicí potíže. Mohou se přidat bolesti v pravém podžebří. Ty mají tlakový charakter.

U jiných případů je viníkem levá srdeční komora. Tento problém ještě více umocňuje celou situaci. Jsou tu podmínky pro rozvoj otoku na plicích. Pacient se snáze zadýchává.

Infarktový stav

Akutní podoba myokardu se považuje z medicínského hlediska za velice vážnou srdeční chorobu. Tu má ve své podstatě na svědomí omezující krevní průtok a absolutní zacpání koronární tepny. Na tom má velký podíl právě jev v cévách, ve kterém se odehrává usazení ateromu neboli aterosklerotického plátu. Ten se tvoří postupným shlukováním částeček cholesterolu.

Tento stav proběhne poměrně nenadále. Člověka to zasáhne bez jakékoliv předešlého náznaků. Častokrát infarkt o sobě dá vědět následujícími projevy: bolestivým a hodně nepříjemným tupým tlakem a pocitem pálení. Tento symptom je znatelně citelný v oblasti za hrudní kostí. Bolest vystřeluje až k samotné paži a nevyhne se ani místům na krku.

Postižená osoba infarktem se musí vypořádat s jinými zdravotními projevy, mezi něž lze standardně zařadit podráždění takzvaného bloudivého nervu. S velkou pravděpodobností se dostaví schvácenost organismu, stav nevolnosti a nadměrné pocení. Stoprocentně s jistotou vypukne i dýchavičnost, přičemž se jedná o jeden ze společných znaků srdečního selhání.

Pokud se u člověka některé z dříve uvedených příznaků objeví, neměl by si to nechat pro sebe a měl by s tím seznámit praktického lékaře. I zdánlivě nedůležitá potíž může pomoci k rozpoznání nemoci.