Jak poznat chřipku od nachlazení
S každým ochlazením a s každým aprílovým počasím přichází období kašle, rýmy, zvýšené teploty, viróz a chřipky. Někteří z nás ani s jedním z uvedených problémů k lékaři nechodí, neboť se léčí podle rad babiček a svých vlastních zkušeností. Jiní si naopak se svým problémem nevědí rady nebo si chtějí být svojí laickou diagnózou jisti, a tak chodí i s menšími problémy k lékaři.
Popravdě řečeno, ani jedna z uvedených variant není špatně. Možná se budete smát a kroutit hlavou, protože nebudete přeci k doktorovi chodit „s každou hloupostí“, ale někdy může být lepší si raději zajít k lékaři. Ptáte se proč? Říkáte si, že nachlazení nebo chřipku poznáte a vyléčíte sami? Pak čtěte dál.
Problém totiž spočívá v tom, že jak nachlazení, tak chřipku jsme sice schopni bez problému vyléčit doma a pokud máme dost zkušeností na to, abychom věděli, jak oboje léčit, pak pravděpodobně i rozeznáme, jaký je rozdíl mezi chřipkou a angínou. On totiž podstatný rozdíl není jen v příznacích, ale také v metodách léčby, neboť obě nemoci mají jiné příčiny. Chřipka je virového původu, ale angína je původu bakteriálního. A právě na tomto přirovnání si můžete ukázat i rozdíl mezi nachlazením a chřipkou. Jestliže se nedá chřipka zaměňovat s angínou, pak si musíme uvědomit, že ani nachlazení se nedá zaměňovat s chřipkou.
Pravou chřipku totiž poznáte a už na ni nikdy v životě nezapomenete. Bohužel domácí léčby přicházejí s tím, že za chřipku označují každé nachlazení, a proto vám přinášíme článek o tom, jak rozeznat chřipku od nachlazení.
Co to je nachlazení, tedy viróza
Nachlazení je nekomplikovanou virovou infekcí horních cest dýchacích. Projevuje se tedy spíše typickými příznaky, které laik přisvědčuje i chřipce, u které se však často objevují jen zřídka. Mezi tyto příznaky patří kýchání a rýma. Nachlazení dost často doprovází škrábání v krku a lehce zvýšená teplota.
A snad každý, kdo prožil nachlazení i chřipku, může dosvědčit, že nachlazení nikoho do postele nepoloží, dá se s ním za lehce ztížených podmínek fungovat a pracovat. Na rozdíl od nachlazení nás chřipka dokonale odrovná. S chřipkou nejste schopni pracovat a někdy ani normálně fungovat. V tomto aspektu je kolikrát chřipka horší než bakteriální angína, na kterou vám doktor předepíše antibiotika, která zakryjí většinu příznaků vaší nemoci.
Co to je chřipka
Chřipka je způsobená virem chřipky, který se šíří kapénkovou infekcí. Tento vir nejčastěji postihuje dýchací cesty. Inkubační doba chřipky může být dlouhá pouze několik hodin nebo také několik dní, často až tři dny. Chřipka je na rozdíl od angíny vysoce nakažlivá, a proto by nemocný neměl být v kontaktu s ostatními lidmi. Nemocný by se tedy po dobu těchto tří dní měl zdržovat spíše doma v posteli, léčit se a nenechat ani svoji rodinu používat například stejné nádobí či ručníky.
Chřipka se vyznačuje vysokou horečkou, bolestí svalů a kloubů. Často nás při chřipce trápí suchý, nepříjemně dráždivý kašel a naše tělo je celkově unavené a rozbolavělé. V tomto aspektu je chřipka nezapomenutelná a nezaměnitelná, neboť na rozdíl od antibiotiky léčené angíny a nachlazení vás skolí do postele a žádné léky nepotlačí příznaky tak jako antibiotika v případě angíny.
Jak rozeznat nachlazení od chřipky
Na oba dva neduhy jste si již z výše uvedených slov mohli udělat vlastní názor. Nyní vám shrneme body, ve kterých se nachlazení a chřipka odlišují a díky kterým můžeme poznat, o kterou nemoc jde.
Malá vs. vysoká horečka
Horečka je sice typická jak pro nachlazení, tak hlavně pro chřipku, na druhou stranu bývá u nachlazení celkem zanedbatelná. Při banálním nachlazení vám teplota stoupne lehce nad hraniční bod. Jedná se tedy pouze o zvýšenou teplotu v rozmezí od 37 °C nanejvýš do 38 °C. Naproti tomu u chřipky vám teplota šplhá vysoko, a to až na 39 až 40 °C. Takto vysoká horečka vyřadí člověka z provozu a člověk není schopen pracovat na své běžné úrovni.
Bolest hlavy
Většina lidí usuzuje, že v kombinaci zvýšené teploty a nachlazení se jedná rovnou o chřipku. Ale podstatným příznakem chřipky je například nesnesitelná bolest hlavy, která vás u běžného nachlazení jen tak nepotká. Samozřejmě vás může bolet hlava i při nachlazení, tato bolest často pochází ze zaražené rýmy a jedná se spíše o mírnou bolest, která často sama odezní (zvláště při napaření). Bolest hlavy při chřipce je zcela nezaměnitelná, často vám nepomohou ani tlumící léky, které užíváte běžně.
Mírný kašel vs. dráždivý kašel
Kašel doprovází jak nachlazení, tak chřipku. Kašel je totiž obrannou reakcí, kterou naše tělo uvolňuje dýchací cesty. Rozdíl mezi nimi však je, neboť kašel při nachlazení bývá mírný a nedráždivý. Nepříjemný může být v kombinaci s bolestí v krku. Zato kašel doprovázející chřipku bývá silný, vyčerpávající a dráždivý.
Bolest kloubů
Specifickým příznakem, díky kterému můžeme rozeznat nachlazení od chřipky, je bolest kloubů. Bolest kloubů sice může doprovázet i nachlazení, ale jedná se jen o mírnou bolest. Naopak u chřipky jde o výraznou bolest, kvůli které se nemůžeme ani otočit v posteli.
Tělesná únava
Únava sice doprovází mnoho nemocí a kolikrát nemusí ani s nemocí souviset. Ale únava spojená s chřipkou je nezaměnitelná, souvisí s vysokou horečkou, nesnesitelnou bolestí hlavy a bolestí kloubů. Únava u chřipky dokonce může trvat i několik následujících týdnů po odeznění chřipky.
Léčba a následky neléčení
Chřipka oproti nachlazení si bohužel s sebou nese nepříjemné následky, pokud ji neléčíte. Může dojít k zánětu a ucpání dutin a dýchacím potížím, které bohužel mohou vést i ke smrti.
Proto je důležité chřipku léčit. Zůstaňte doma v klidu na lůžku. S léčbou vám pomohou antivirotika či chemoterapeutika, někdy se nasazují i antibiotika.
Autor: Markéta Vlková