Jak chránit dětskou pokožku v zimě
Začátek podzimu a následné zimy s sebou nese také zvýšenou péči o vaše dítě. Sychravé a chladné počasí nahrává tomu, aby pokožka vašeho dítěte strádala. Čím je dítě menší, tím menší odolnost má jeho pokožka proti nepříznivému počasí. U dospělých poskytuje kůže účinnou bariéru proti vnějším vlivům, jako jsou klima, znečišťující látky a patogeny.
U dětí není tato ochranná funkce vzhledem k nevyvinuté struktuře kůže optimální, a proto jsou mnohem náchylnější k rušivým faktorům než vy. To je způsobeno především skutečností, že u dětí nejsou mazové žlázy ještě plně funkční. Kůže je tedy nejen velmi slabá v její tloušťce, ale také jí chybí ochranný plášť, který hraje důležitou roli při obraně proti bakteriím a jiným znečišťujícím látkám. Jedná se o tenký ochranný film vyrobený z potu, vody, buněk a dokonce i lojového tuku, který například zabraňuje vstupu patogenům na kůži.
Jak dětskou pokožku chránit
Vhodné oblečení
Jedna z nejdůležitějších ochran vašeho dítěte je samozřejmě teplé oblečení. Dítě by mělo především v měsících, kdy rtuť teploměru dosahuje do minusových hodnot, být vybaveno teplým oděvem, který zahalí, co nejvíce těla. Jednoduchým pravidlem při odchodu z domu je, že dítě potřebuje ještě o jednu vrstvu oblečení více než dospělí. Pamatujte tedy vždy v chladném období na to.
Doplňky ke kočárku
Dítě lze dále chránit před chladem a větrem různými vymoženostmi na kočárku. Pokud máte dítě ještě v kočárku, můžete zvážit použití krytu na něj. V dnešní době lze na trhu sehnat mnoho šikovných vychytávek, které se jednoduše ke kočárku přidělají. Jedná se o různé stříšky, clony proti větru a sněhu a v neposlední řadě pláštěnka. V případě instalace je však důležité pomyslet na to, abyste do kočárku stále viděli a měli tak dohled nad svým miminkem.
Hydratace pokožky
Největší kapitolou je samotná péče o pokožku. Hydratovat dítě je vhodné po celý rok, avšak v chladných zimních dnech je to skoro nezbytností. Děti mají samy o sobě pokožku často velmi citlivou a suchou a proto je péče o ni důležitější než kdy jindy. Důsledkem suché kůže u dítěte jsou často červené a svědivé skvrny. Výsledné svědění je nejen nepříjemné, ale může způsobit poškrábání dítěte. Hydratovat můžete po každé koupeli. Vhodné je krémy a masti využívat i před odchodem z domu. Převážně natření obličeje a rtů. Vhodná hydratace je prevencí proti ekzémům a vyrážkám, na které jsou děti náchylné. Také rty vašeho dítěte nemají vlastní mazové žlázy, což je důvod, proč tělo nemůže poskytnout ochranu před mrazem. Je dobré ústa pravidelně natírat balzámem. Dbejte na to, aby takový balzám neobsahoval barviva, zbytečné parfemace a další látky. Je dobré se tudíž zaměřit na kosmetiku z přírodního složení.
Obecně je vhodné zajistit, aby byl produkt vyroben z převážně přírodních přísad. Krémy na bázi rostlinných olejů jsou zvláště vhodné pro péči o jemnou pokožku dítěte. Takové přípravky se lépe vsakují do pokožky a déle ji hydratují. Na rozdíl od syntetických vrobků, které jednoduše řečeno zůstávají na pokožce a chrání pouze povrchově. Komerční výrobky mají celou škálu kosmetiky, ale vzhledem ke složení není výrazně vhodná pro dětskou citlivou pokožku. Tyto krémy obsahují nejčastěji kombinaci tří nevhodných látek. Patří sem parabeny, silikony a sulfáty. Dalšími nevhodnými látkami v této kosmetice je alkohol, deriváty ropy, ftaláty a mnoho dalších. Mezi nevhodné látky patří paradoxně i kolagen, který se vyskytuje v krémech. Kolagen se sice přirozeně vyskytuje v kůži, ale synteticky dodaný nemá svůj význam. Důvod je ten, že kolagen z venku dodaný nedokáže naše pokožka vstřebat, takže na ní vytvoří vrstvu, která nedovolí kůži „dýchat“. Nevyvinutá citlivá pokožka může často na synteticky vyráběnou kosmetiku reagovat různým osypáním, ekzémem, zarudnutím nebo silnou alergickou reakcí.
Není správné na dětech šetřit. Stačí pořídit jeden krém, ale o vysoké kvalitě. Vhodná jsou tělová másla jako bambucké, kakaové, makadamiové, mandlové a mnoho dalších. Rostlinné oleje - kokosový, mandlový, dýňový, meruňkový, olivový apod.
Zima by neměla být chápána jako období, kdy se musí chodit méně na čerstvý vzduch. Je však dobré rozumně odhadnou délku na čerstvém vzduchu a patřičně dítě chránit.
Pouze v některých zvláštních případech byste s dítětem neměli v zimních měsících vycházet ven:
-
v prvních 6 týdnech po porodu
-
s dětmi do sedmi měsíců, neměly být vystaveny prudkému větru nebo teplotám pod -8 ° C
-
v případě mlhavého počasí nejsou procházky vhodné, mlha může být spojena s látkami znečišťujícími ovzduší a poškozovat dýchací cesty dítěte
-
děti nedonošené, nemocné nebo jinak znevýhodněné