Imunita
Imunita je schopnost organismu bránit se škodlivým látkám a organismům (takzvaným antigenům), které mohou pocházet z vnitřního nebo vnějšího prostředí. Imunitu rozdělujeme na přirozenou a získanou.
V přirozené imunitě zdědíme schopnosti (ne)odrážet danou nemoc po našich předcích nebo je to způsobeno fyziologickou stavbou člověka (těžko nás napadne virus, který zaniká při teplotě 30°C). Naopak získanou imunitu můžeme měnit a děláme to prakticky celý život. Její podstata tkví v tom, že pokud se náš imunitní systém setká s nepřítelem, udělá si na něj ve většině případů protilátky, které použije buď okamžitě nebo až při dalším setkání. Od této chvíle jsme proti takové nemoci na dlouhou dobu ochráněni.
Takový proces si jen zřídka uvědomujeme. Naše imunita se mění, pokud změníme prostředí, ve kterém žijeme. Při delším pobytu v prašném městě (nebo naopak na venkově, kde je více travních pylů) se dostaneme do kontaktu s jinými mikroorganismy a začneme se jim bránit.
Na procesu získané imunity je postaveno očkování, kdy se do těle vpraví malé množství oslabeného viru a místo po vpichu se sleduje. Pokud dojde k mírnému zčervenání, je to známka boje imunitního systému s virem a následné vytvoření protilátek. Pokud červenání není patrné, imunitní systém proti látce neměl jak bojovat, tudíž je do těla vpravena obranná látka uměle.
Jak posilovat imunitu
Dalšími více přírodními metodami jak posilovat imunitu je správná životospráva s jídelníčkem bohatým na ovoce a zeleninu. Velmi důležité je také vyhýbat se dlouhodobému stresu nebo se mu naučit čelit. Podpořit organismus můžete detoxikací, která vaše tělo zbaví nahromaděných chemikálií a jedů, a značně tak ubere práci vaší obranyschopnosti.
Velká část imunity je obsažena v bakteriích, které sídlí v našich střevech. Avšak tyto bakterie lehce zničíte antibiotiky nebo léky na jiné nemoci. Proto jednou za čas zařaďte na jídelníček potraviny bohaté na živou kulturu. Vhodné jsou také různé vitamíny a stopové prvky.
Pro správné fungování imunitního systému je potřeba dostatečného množství spánku a relaxace, což se v dnešní době stává globálním problémem. Alespoň o víkendu si proto raději přispěte a natáhněte váš spánek nejméně o 2 hodiny, než jste zvyklí.