Gynekologické záněty
S gynekologickými záněty už mělo v České republice problém téměř 75% žen a polovině z nich se ještě alespoň jednou vrátily. Vaginální záněty obvykle vznikají z důvodů narušení rovnováhy v pochvě, kdy dochází k přemnožení bakterií nebo mikroorganismů a vzniku zánětu. Nejčastějšími příčinami jsou infekce, užívání antikoncepce, špatně fungující imunitní systém, nevzdušné prádlo, nadměrná konzumace sladkého jídla a nebo nesprávná hygiena.
Příznaky zánětu
Pokud zaznamenáte nepříjemné pocity při močení, svědění a pálení, neprodleně navštivte lékaře. Některé horší formy dlouhodobě přecházeného zánětu mohou vyvolat komplikace u těhotenství nebo dokonce neplodnost. Druhou fázi poznáte podle poševního výtoku.
Prevence před záněty
Nejlepší zbraní proti poševním zánětům je dlouhodobá prevence. Moderní medicína se zaměřila na přípravky stimulující imunitní systém. Jedná se o látky, které napodobují stimulační vliv, kterým na imunitu působí setkání s pravými mikroby. K tomu účelu jsou využívány takzvané bakteriální lyzáty, neboli části bakterií, které při kontaktu aktivují imunitní systém. Při reálném napadení je pak imunitní systém schopnější a úspěšnější v obraně.
Vaginální zánět
Vaginální zánět může být také mylně zaměňován s pohlavní chorobou nebo opačně. Pokud cítíte, že něco není v pořádku, nestyďte se na podobné problémy zeptat partnera. V případě projevení nákazy i u něj by totiž vaše léčba byla zbytečná. Pokud partnery střídáte a nejste si jisti protějškem a nebo sebou, použijte raději kondom jako opatření proti možným nepříjemnostem.