Dentální implantát nebo můstek?
V současnosti není ztráta zubu nebo přímo části chrupu žádná tragédie. V zubní ordinaci se již o všechno dokážou postarat a vy budete mít zuby opět jako nové. Postačí se domluvit s lékařem, co pro vás bude vhodnější - buď vám zhotoví zubní můstek, anebo rovnou dentální implantát.
Dentální implantologie je jedním z nejrychleji se rozvíjejících oborů zubního lékařství a neustále přináší různé inovace a špičkovější řešení, což oceníme především tehdy, když jsme díky úrazu nebo nemoci přišli o zub, a nutně potřebujeme pevnou náhradu. Chrup dospělých se chová jako v dětství. Když vypadne jeden zub, ty ostatní pak mají tendenci se posouvat a vytvořenou mezeru vyplnit, a vy jistě nechcete nosit rovnátka nebo řešit neestetické a bolestivé posouvání zubů v čelisti.
Kdy je vhodné vyplnit mezeru dentálním můstkem?
Jedním z řešení vyplnění mezery po zubu je zhotovení zubního můstku. Aby procedura byla dlouhodobě úspěšná, je třeba mezeru ohraničit alespoň jedním zdravým a pevným zubem ze všech stran. Ten pak bude spolehlivou kotvou. Tyto zuby se musí při nasazování můstku obrousit. Je to postup, který se zubní lékaři snaží provádět řešit co nejšetrněji, protože každý zásah do zdravého zubu snižuje jeho životnost a v budoucnosti by mohly mít samy sklony ke zhoršování svého stavu.
Kdy je lepší řešení zubní implantát?
Zubní implantát vyplní mezeru po vypadlém nebo vytrženém zubu a současně není nutné zdravé zuby pro zhotovení můstku brousit. Tyto fixní náhrady jsou vyrobeny z titanu a většinou mají tvar válečku, jehož větší část je ukotvena čelistní kosti a menší, která je viditelná, nahrazuje zub. Vpravení implantátu není na okolních zubech vůbec závislé a jde o opravdu dlouhodobé řešení. Dentální implantáty dokážou zakrýt také větší mezery v čelisti a celý zubní oblouk, a to můstků možné není. Nevýhodou je však vyšší cena, která pohybuje v rozmezí 10–20 tisíc Kč za implantát bez korunky. Na druhé straně se však jedná o dlouhodobou investici, které zaručeně nebudete litovat.
Obecně o implantátech
Samotné zavedení implantátů není vůbec náročné, jedná se o ambulantní zákrok, který se provádí buď v lokální anestezii, jako při tahání zubů, nebo v celkové anestezii, avšak za příplatek. Také je možné tento zákrok provést tzv. neuroleptanalgezií, což je mírné uspání. K výkonu se často přidávají antibiotika, aby se předešlo zánětům a komplikacím s hojením, a analgetika zmírňující bolest. Pacienti snáší tento zákrok dobře.
Aby ale bylo možné implantovat, musí být kost dobře zhojená. Po klasickém vytažení zubu se kost hojí 5 - 6 měsíců. V tomto období lze jako dočasné ošetření použít tzv. miniimplantáty, které se používají pro ukotvení náhrady. Hojení vsazených implantátů trvá přibližně 3 - 5 měsíců.
Kdy není vhodné zavedení implantátu?
Existuji určité situace, kdy použití implantátu není vhodné. Jsou to především tyto:
- Akutní onemocnění (po uzdravení se ale implantovat dá)
- Parodontitida (je zde kontraindikace implantátu, implantace možná jen při stabilizaci stavu)
- Silné kuřáctví
- Celková onemocnění jako diabetes mellitus, onemocnění štítné žlázy a srdce
- Onkologická onemocnění zejména ve spojitosti s farmakologickou léčbou
Cenové relace implantátů
Cenové relace implantátů se pohybují ve velkém rozmezí. Za implantát bez korunky je cena 10.000 až 20.000. Za celý „nový zub“ zaplatíte mezi 14 000 až 24 000 Kč. Cenová relace u můstku na 6 implantátech je 80.000 až 150.000,- za celý můstek včetně implantátů.
Autor: Lenka Klabochová