Černé tečky na pokožce (ucpávání pórů)
Jak a proč černé tečky vlastně vznikají? Je to z důvodu ucpávání pórů, což jsou malé trubičky, ve kterých může z nejrůznějších příčin ulpívat maz, odumřelé kožní buňky a nečistoty. Ty se vrství na sebe, a když se tato směs dostane až na povrch kůže, maz zoxiduje a vytvoří se ta nepěkná „černá zátka“.
Póry se mohou ucpávat i z jiných důvodů. Nejčastějším je nadprodukce mazu vlivem hormonů. Vaše pleť může také více mastit, pokud používáte kosmetiku pro nesprávný typ pleti a pokožka je pak přesušená a produkuje více mazu. K ucpávání pórů může docházet také vlivem některých složek v kosmetických přípravcích a ty jsou pak takzvaně komedogenní. Tuto vlastnost mají zejména silikony, minerální oleje a kokosový olej a kombinace těchto faktorů způsobuje vznik nepěkných černých teček. Za jejich vznik může také špatné odličování.
Jak na ucpané póry?
Jak se černé tečky můžete zbavit? Na počkání to jde pouhým vymáčknutím, ale většinou je nevymáčknete celé. Do rána se vám zanítí a vznikne bílý pupínek. Také přehnané čištění není dobré, zejména nešetrnými přípravky s alkoholem, které pleť vysušují.
Nejúčinnější zbraní proti vzniku černých teček je správná péče o pleť, která udržuje póry čisté a plní dva hlavní úkoly. Zásobuje pleť dostatečnou hydratací, čímž zabraňuje nadměrné produkci kožního mazu, a zároveň by měla obsahovat i účinné látky působící proti rozšířeným pórům.
Dnes se využívá především účinků AHA kyselin (tzv. ovocné kyseliny), které zvyšují schopnost pleti vázat vodu, proto mají výrazný hydratační efekt. Zpočátku ošetření pleti odstraňují zrohovatělé kožní buňky a narušují mezibuněčné prostory, což je důležité pro zvýšení účinků následné péče, která díky AHA kyselinám působí do větší hloubky.
Prevence vzniku černých teček
Černé tečky a ostatní nečistoty mohou vznikat na jakémkoli místě kůže, ale nejčastěji se objevují na obličeji. Černé tečky se dají sice odstranit, ale nejlepší je zabránit jejich vzniku úplně.
1) Udržujte pokožku v čistotě
Pokožku čistěte pravidelně, protože pravidelná očista je velmi důležitá pro odstranění špíny a mazu. Zabráníte tím tvorbě černých teček a ucpávání pórů.
- Pravidelně používejte jemný čisticí prostředek s neutrálním pH. Také můžete používat čistidla s kyselinou salicylovou, která udržuje póry čisté a brání vzniku pupínků.
- Pokud máte pleť velmi mastnou, popřemýšlejte o použití čistidel bez obsahu olejů. Pokud máte suchou pleť, používejte glycerínový nebo nějaký krémový čisticí prostředek.
- Pro čištění pleti používejte vlažnou vodu, horká voda by z pleti vysála oleje a podráždila by ji.
2) Před spaním se odličte
Pokud spíte s naneseným make-upem nebo jiným kosmetickým přípravkem, můžete si přivodit ucpání pórů. Proto všechen make-up odstraňte šetrným čistícím produktem nebo odličovačem ještě než zalehnete.
3) Denně nanášejte hydratační přípravek
Po umytí pleti použijte hydratační produkt, který je určený pro váš typ pokožky, protože důkladně hydratovaná pokožka pak funguje jako prevence vzniku černých teček.
Také mastnou pleť je třeba zvlhčovat. Pokud máte tento typ pleti, tak vybírejte nekomedogenní přípravky bez obsahu olejů.
4) Pravidelně provádějte peeling
Ucpávání pórů a vznik černých teček mají na svědomí odumřelé kožní buňky. Pravidelné ošetřování kůže jemným peelingem pomůže pleť vyčistit od odumřelých kožních buněk a bakterií, a tím brání vzniku černých teček.
5) Zbavte se přebytečných olejů v kůži
V případě, že máte mastnou pleť, použijte nějaký přípravek, který dokáže přebytečný maz absorbovat. Tyto přípravky odstraní z vaší pleti přebytečné oleje, a zároveň působí i jako prevence proti bakteriím a odumírajícím kožním buňkám.
6) Používejte nekomedogenní a hypoalergenní produkty
Když si budete vybírat kosmetiku a další přípravky pro péči o pokožku, jako např. hydratační krémy nebo mléka na opalování, zvolte ty nekomedogenní. Neucpou totiž póry vaší pokožky a pomůžou v prevenci dalšího podráždění.
7) Černých teček se nedotýkejte
Pravděpodobně se budete snažit černé tečky neustále vymačkávat, ale pokuste se to nedělat. Vymačkáváním a dotýkáním se černých teček jen rozšíříte bakterie a maz po celém obličeji a černých teček tak přibyde.
8) Velké nebo dlouho odolávající černé tečky odstraňte
Někdy se u vás mohou objevit velké černé tečky, které ani po delší době nechtějí zmizet, lze je ale odstranit bezpečným způsobem za použití expresoru (extraktoru) na komedony. Ale k tomuto řešení se uchylujte opravdu jen ve skutečně nutných případech.
Pokud nevíte, jak extraktor používat nebo máte mnoho černých teček, promluvte si se svým dermatologem nebo kosmetičkou. Odborník dokáže s extraktorem pracovat mnohem efektivněji.
9) Změňte své stravování
Nutričně vyvážená strava pozitivně ovlivňuje stav vaší kůže. Vyhýbejte se nezdravým potravinám a jídlu z fast foodu. Můžete tím zabránit vzniku černých teček a dalšího typu akné.
Pokud jsou černé tečky na vaší pokožce neobvykle velké nebo odolné, konzultujte to se svým praktickým lékařem nebo dermatologem. Poradí vám, jaké přípravky byste měli na svou pleť používat, a v případě potřeby předepíše léky, jako jsou například retinoidy, které udrží vaše póry čisté a bez akné.
Autor: Lenka Klabochová