Bylinky na záněty
Nepříjemné onemocnění, které trápí vysoké procento populace, alespoň jednou za čas. Záněty bohužel trpí každý člověk, ať už v podobě zánětu dásní, močového měchýře nebo zánětem dýchacích cest.
Nejpřirozenější je vzít si nějaký lék (antibiotika, paralen, brufen) a jít si lehnout. Dostatečný pitný režim je při zánětu tím nejdůležitějším, dokáže zrychlit léčbu a vyplavit bakterie z těla.
Prevence zánětu
Chystáte-li se na místo, kde je špatná hygiena, kde je zima nebo jen začíná chřipkové období je dobré začít si vařit čaje na podporu imunity. Můžete také jíst preventivně každý den česnek nebo si dávat zázvor do pití, tyto produkty působí proti zánětlivě a jsou výborným posilovačem imunity.
Bylinky, které vám zaručeně uleví:
- Všeobecné protizánětlivé bylinky – heřmánek, řepík, sléz, třezalka
- Zánět dýchacích cest a krku – měsíček, podběl, šalvěj, jitrocel, kopřiva
- Zánět močového měchýře – heřmánek (koupel), řepík, šalvěj
- Hnisavé záněty – kontryhel (obklad)
- Zánět trávicího traktu – šalvěj, listy ostružiny, zlatobýl, česnek
Jak bylinky na záněty užívat?
Snažte se, aby se bylinky dostaly co nejblíže místu postižení. To znamená, že pokud máte zánět kůže potřete si bylinkou dané místo a zabalte. Jestliže máte zánět močového měchýře, udělejte si sedací koupel. Při onemocnění dýchacích cest, inhalujte bylinky při varu. Při onemocnění trávicího traktu si z bylinek uvařte čaj.
Některé bylinky můžete popíjet během celého dne, je však důležité abyste pili také vodu. Bylinky potřebují být pořádně ,,spláchnuté“, aby se dostali rychle do organismu v požadovaném množství. Pokud si uvaříte konvičku bylinkového čaje a budete jej popíjet, tato denní dávka bude tak akorát. Nemáte-li žádný zánět, bylinky během týdne také pijte, ale již v menším množstvím. Berete-li léky (DM, vysoký krevní tlak, epilepsie, psychické poruchy a další závažnější onemocnění) informujte vašeho lékaře a zjistěte, zda danou bylinku můžete bez problému užívat.
Autor: Lucie Kliková