Bylinky na krevní tlak
Nejznámější civilizační choroba – problémy s tlakem. Většina lidí nad 40 let pociťuje zvláštní bušení srdce nebo naopak motání hlavy, to vše má za následek krevní tlak. V současné době je toto onemocnění široce rozšířené a v populaci jím trpí milióny lidí.
O vysokém krevním tlaku můžeme hovořit, pokud se hodnota po dobu 3 měsíců nesnižuje pod hranici 150/90. Nízký tlak je měřen stejně jen hodnoty musí být nižší než 100/60.
Co je vlastně krevní tlak
Krevní tlak je tlak krve na cévy, kterými protéká. Srdce pumpuje krev a ta díky tomu naráží na stěnu cév a vytváří na ně tlak, který můžeme měřit tlakoměrem. Krevní tlak je zapisován dvěma čísly, které zobrazují dvě hlavní části pumpujícího srdce – systolický a diastolický tlak. Systolický tlak je vždy vyšší. Klasický tlakoměr zná určitě každý, měření tlaku je také možné invazivní metodou, kdy se zavede čidlo přímo do krevního řečiště.
Jsou opravdu nutná farmaka?
Medicína vždy preferuje použití chemických léčiv pro úpravu krevního tlaku. Je dokázáno, že léky opravdu fungují, je však zapotřebí do sebe ládovat tyto léky i v mladším věku? Je nutné opravdu stále zvyšovat dávky? Pokud se léčíte s krevním tlakem je důležité, abyste léky brali pravidelně a upravili životosprávu a tím se dostáváme do jádra našeho článku. Úprava životosprávy a bylinky, které podporují vaše srdce a snižují nebo naopak zvyšují krevní tlak, jsou tím nejlepším doplňkem pro vaši rovnováhu organismu.
Bylinky na nízký krevní tlak (hypotenze)
Jestliže trpíte nízkým tlakem je pro vás nejlepší dodržovat pár zásad pro správnou životosprávu. Nemusíte se bát dát si ráno kávu, ale opět to s ní nepřehánějte. Z bylinek jsem pro vás vybrala ty nejznámější, udělejte si z nich čaj nebo si kupte hotovou tinkturu a popíjejte během dne. Je důležité bylinkový čaj kombinovat s obyčejnou vodou, která zabrání předávkováním. Kopřiva, zázvor, lékořice, šípek také pomeranč, zelí, brokolice, kiwi. Dále je dobré nebát se soli, vitamínu C, bílého vína nebo exotického ovoce.
Vyvarovat byste se měli naopak bylinkám proti úzkosti, müsli s ovocem k snídani (vysoký obsah cukru, který se rychle vstřebá a může způsobit neklid nebo nervozitu). Černý čaj louhujte maximálně 2 minuty.
Bylinky na vysoký krevní tlak (hypertenze)
Mezi nejznámější bylinky pomáhající proti vysokému krevnímu tlaku můžeme jmenovat česnek, pampelišku, řebříček, jmelí nebo meduňka, ze všech těchto jmenovaných bylin si uvařte čaj a popíjejte ho během dne. Ovšem dbejte na to, abyste během dne pili dostatečné množství vody, která bylinky ,,rozředí“. Vždy však konzultujte s lékařem, zda danou bylinku můžete používat dlouhodobě a nebude mít vliv na léky, které užíváte.
Autor: Lucie Kliková