Odstranění nosních mandlí - Adenotomie
Nosní mandle neboli tzv. adenoidní vegetace (adenoidní vegetace - AV) jsou lymfatické žlázy nalézající se v zadní části nosu, v nosohltanu, což je místo, kde se nosní dutina spojuje s hltanem. Jsou uloženy v oblouku nosohltanu a největšího objemu dosahují během předškolního a školního věku. Pak se postupně začínají zmenšovat.
Související nemoci
Očkování
Týká se části těla
Zvětšené nosní mandle působí potíže každému třetímu dítěti a často je nutné jim provést operační zákrok.
Adenotomie - koho zákrok čeká?
Zákrok se většinou provádí při trvalém zvětšení nosní mandle, které vzniká při opakujíích se infekcích horních dýchacích cest, jež mají nepříznivý vliv na zdravotní stav svojí velikostí či jako ložisko nákazy.
U dítěte tak dochází k častým zánětům středouší, nosohltanu, čelistních dutin nebo čichových sklípků. Vyskytují se časté laryngitidy, ucpaný nos, krátkodobé zástavy dechu během spánku, chrápání a dýchání ústy také přes den. Jako ložisko infekce způsobuje zvětšená nosní mandle tvorbu hlenu ve středouší,časté angíny a jiné záněty.
Při podezření na adenoidní vegetaci se provede vyšetření ORL lékařem a občas také endoskopie dutiny nosní a nosohltanu, která nález potvrdí jednoznačně.
Při pozitivním nálezu je pak logickým řešením odstranění zbytnělé nosní mandle, tzv. adenotomie, která se provádí několika způsoby. Je to buď klasickou chirurgií, nebo novou metodou za použití plasmy. Jakým způsobem bude odstranění nosní mandle vykonáno, záleží jen na rozhodnutí rodičů.
Předoperační příprava a přijetí k operaci
Před operací navštívíte vašeho dětského lékaře, který předoperační vyšetření provede a nález si s sebou přinesete do nemocnice včetně doporučení od ORL lékaře.
Operační zákrok se provádí většinou od 2. roku věku dítěte a ve většině případů ihned ráno v den příjmu. Dítě proto musí být úplně nalačno, což znamená, že od půlnoci nesmí nic jíst ani pít, aby nedošlo ke vdechnutí zvratků během narkózy.
Děti, které trpí celkovým závažnějším onemocněním nebo je nutné je na operaci připravit, jsou přijímány den před operací. Zůstanou hospitalizovány na dětském nebo ORL oddělení a vždy je u nich možný pobyt člena rodiny.
Při přijetí je nutné, aby byl přítomen jeden z rodičů nebo zákonný zástupce dítěte.
Po přijetí se dítě vyšetří ORL lékařem, který posoudí nález, výsledky předoperačního vyšetření a určí postup operace.
Rodič dítěte je o ORL nálezu, průběhu a rozsahu výkonu informován a lékař s ním sepíše souhlas s operací, hospitalizací a po vyšetření anesteziologem i s narkózou.
Celková anestezie - narkóza
Na oddělení se dítě uloží na lůžko a do nosu se mu nakapou kapky nebo se mu aplikují tablety nebo sirup, které dítě k operaci připraví. Po podání těchto léků se dítě na další průběh již nebude pamatovat.
Po této přípravě je dítě dopraveno na operační sál, přičemž rodiče mají možnost doprovodit své dítě až do předsálí.
Na operačním sále uvede anesteziolog dítě do spánku tím, že mu přes obličejovou masku podá narkotizační plyny a kyslík. Pak bude moci zcela bezbolestné zavést umělohmotnou trubičku do žíly, kam se aplikují uspávací léky, které dítě přivedou do narkózy. Do průdušnice se následně zavede umělohmotná rourka zabezpečující dýchací cesty během narkózy.
Poté bude již možné přistoupit k samotné operaci.
Průběh operace
- Standardní operací je odstranění nosní mandle v celkové anestezii již při endoskopické kontrole (endoskopická adenotomie).
- Do dutiny ústní je zaveden rozvěrač.
- Pomocí platových hadiček se odtáhne měkké patro a za kontroly endoskopem se nosní mandle odstraní.
- Krvácení se zastavuje tamponádou, a pokud je potřeba, tak i ektrokoagulační pinzetou.
Další metody chirurgické operace
Při operaci se používají také další postupy, jako jsou:
Plasma – nejšetrnější metoda
Odstranění nosní mandle se často provádí použitím plasmy. Používá se speciální sonda, která má na konci jen 40 stupňů a dokáže tak šetrně odstranit celou tkáň.
Také tento zákrok se však musí provádět v celkové anestezii. Největší výhodou tohoto zákroku je to, že se úplně eliminuje krvácivá komplikace, která je sice nízká, avšak i to dokáže rodiče přirozeně velmi stresovat.
Laser
I když je tento termín lidmi vžitý a populární, měli by vědět, že laserem se jen začišťuje. Laserové vlákno má 700 stupňů a je nutné velmi opatrně volit, jaké množství tkáně se jím bude odstraňovat, aby nebyla poškozena i zdravá tkáň. Správný název tohoto zákroku zní „laserem asistovaná adenotomie“, kdy laser poslouží pouze jako závěrečná fáze tohoto chirurgického postupu.
Výsledky operace
Odstraněním zduřelé nosní mandle se uvolní nosohltan a zlepší se dýchání nosem. Operační zákrok má také příznivý vliv na množství angín, zánětů středního ucha nebo jiných onemocnění dýchacích cest. Operace ale není někdy doporučována u alergiků, kvůli možnému nepříznivému vlivu zdroje nákazy AV na průběh alergických onemocnění. Na „ucpaném“ nose se však nemusí vůbec podílet, v těchto případech bývá často větším důvodem zduřelá nosní sliznice a je třeba přemýšlet o lécích na alergii ve formě tablet a protialergických sprejích do nosu. Při značně zbytnělých krčních mandlích může chrápání přetrvávat i po provedení adenonotomie. V tomto případě je vhodné zmenšit i objem krčních mandlí.
Autor: Lenka Klabochová